Любовта, грижите и подкрепата на бабите и дядовците имат благоприятен ефект върху внуците, разбра Ko4. Многобройни научни изследвания свидетелстват за това.
1. Рискът от депресия намалява.
Емоционалната близост на бабите и дядовците с внуците намалява риска от депресия при децата. Изследването, публикувано в списанието ”Геронтолог”, включва 356 внуци и 374 баби и дядовци.
И когато учени от Бостънския колеж анализираха данните, които събираха в продължение на 19 години, се оказа, че рискът от депресия намалява както при по-възрастните, така и при младите поколения.
2. Увеличава се усещането за стабилност и сигурност.
Бабите и дядовците внушават усещане за стабилност и емоционална сигурност на своите внуци. И в травматични ситуации или по време на семейни кавги бабите и дядовците често са подкрепата на внуците.
Изследванията на университета в Оксфорд показват, че тясната връзка между внуците и по-възрастните поколения помага на децата да се справят с травматични житейски събития, като тормоз в училище или развод на родители.
Изследването, ръководено от професор Ан Бюканън, включва повече от 1500 деца и показва, че тези, които са имали близки отношения с бабите и дядовците си, имат по-малко емоционални и поведенчески проблеми. Освен това такива деца имат по-развито чувство за самосъзнание, което улесняваше преодоляването на трудностите.
3. Улеснява задачата за родителите.
Родителите понякога нямат достатъчно време за игра и разговор с децата си. Бабите и дядовците често заменят децата с родителите си, особено когато имат нужда от игра и забавление. Освен това е по-малко вероятно да малтретират деца, така че внуците са готови да разкрият тайните си пред тях.
Всичко това засилва цялостната емоционална атмосфера на семейството, тъй като родителите са по-спокойни, знаейки, че децата им са добре и далеч.
Be the first to comment on "Децата, които растат с баби и дядовци, са по-щастливи, по-умни и по-образовани"