Правдомир Шопов е на 73 години и всеки ден пътува по 60 километра, за да преподава „Двигатели с вътрешно горене“ в училището в Маджарово.
„Няма, няма кой. Първо е отдалечено. Второ – в нашата професия трябва да е строго специализирана професионалната насоченост и трудно се намират кадри“, коментира той.
В гимназията по дървообработване в Хасково също преподава един пенсионер, а други двама са в предизвестие. Според директора на училището най- трудно се намират архитекти и софтуерни специалисти.
„Ние се конкурираме на пазара на труда заедно с големи строителни компании, с големи софтуерни компании, така че това също оказва влияние“, коментира Маргарита Топалова – директор на ПГДС Асен Втори II.
За да се преодолее дефицитът на кадри, от синдикатите искат над 15% увеличение на учителските заплати от догодина.
„Физика, химия, математика, биология, там ни е трудността. Имаме такива колеги, които завършиха втора магистратура – така че към този момент сме обезпечени, но назад в годините, да – срещали сме трудност“, казва Милена Михайлова – директор на СУ „Васил Левски“ в Хасково.
Според образователното министерство присъствието на пенсионери в училищата не е изключение през годините.
„Водещи изисквания при назначаване на учителите са образование и квалификация, необходими за заемане на съответната учителска длъжност, което не изключва възможността директорите да предпочетат да назначат учител с повече професионален педагогически опит, дори и той да е на пенсионна възраст“, се казва в позиция на МОН.
Над 1000 са учителите, които се търсят за цялата страна.
Be the first to comment on "ПОКЛОН! 73-годишен пенсионер всеки ден пътува по 60 км, за да преподава в училище"