Безработна оцелява, като майстори кошници от шишарки

Безработна оцелява, като майстори кошници от шишарки

Гергина Иванова е самоука и се занимава с това от 15 години

КРАСИВИ КОШНИЦИ ОТ БОРОВИ ШИШАРКИ ПРАВИ 60-ГОДИШНАТА ТЪРНОВКА ГЕРГИНА ИВАНОВА.

Безработна оцелява, като майстори кошници от шишаркиЖената споделя, че напълно сама се научила да изработва полезните за бита изделия. Започнала да ги плете преди 15 години с идеята да си докара някакъв доход, тъй като нямала друго препитание. С времето ставала по-добра и сръчна, а пособията – по-впечатляващи. Стигнала до етап, в който вече не изпитвала затруднения да придаде каквато форма пожелае на своите творби.

„Откакто се помня, съм безработна. Захванах се със занаята и съм щастлива, че успях да науча мъжа ми и сина ми също да плетат кошници. Заедно ходим по събори, за да ги продаваме. Цената е 5 лв. Давам ги евтино, защото българите нямат пари и съм наясно, че не могат да си позволят да плащат повече“, сподели Гергина.

Търновката разказа, че благодарение на големия й опит, вече й отнема не повече от 15 минути, за да изработи едно изделие.

Моделите, които предлага, са във формата на стандартна кошница, лебед, кладенче и други. В зависимост от големините изделията издържат на различно тегло като натоварване.

„Ходя в гората, за да събирам шишарки. Трябва да са едри и здрави. С помощта на тел успявам да направя конструкцията здрава. Накрая лакирам изделието, за да има красива и завършена визия“, обясни жената.

Посочи, че използва хубаво узрели шишарки, за да може да се захващат.

Процесът на изработка започва от дъното и завършва с дръжката.

Безработна оцелява, като майстори кошници от шишаркиПо думите й клиентите купуват творбите й основно за декорация в домове и заведения, но също така и за украса на дворове. Покрай празника Възкресение Христово има най-голямо търсене, тъй като кошниците й са идеални за постигането на красива трапеза с боядисаните яйца вътре. Не липсват и хора, които ги купуват за Коледа, за да ги напълнят с лакомства за децата.

С усмивка споделя, че редовно се случва родители на ученици да взимат от кошниците й, за да ги предадат като направени вкъщи при поставена задача от учители за атрактивна есенна декорация.

„Гордея се със занаята си. Изкарвам си прехраната с честен труд и ще продължа да майсторя изделия“, увери Гергина.

Търновката допълни, че за интереса към нейните творби допринася и фактът, че майсторите на кошници у нас са на изчезване. Реално поминъкът замира, а на мястото на родното производство идват пособия от Китай.

Галина ГЕОРГИЕВА / Borba

Снимки: авторката

Твоят коментар

Сподели новината

Be the first to comment on "Безработна оцелява, като майстори кошници от шишарки"

Какво мислите?