Потребителските заеми на гражданите нараснаха със 17,7% за година
При бъдещо покачване на лихвите или спад на икономическата активност ще се влоши способността на хората да обслужват кредитите си, което ще доведе до нарастване на лошите заеми, предупреждават от БНБ.
Затова Централната банка предприе още една стъпка за ограничаване на бързия ръст на кредитите. Управителният съвет на БНБ реши да повиши размера на антицикличния капиталов буфер, приложим към отпуснатите кредити в България, на 1% от 1 април 2020 г. Още през миналата година БНБ реши, че от края на септември 2019 г. антицикличният капиталов буфер се повишава от 0% на 0,5%. Сега БНБ взе решение за неговото повишение от 1 април 2020 г., което означава, че банките ще трябва да заделят повече резерви за всеки отпуснат кредит.
Централната банка мотивира решението си с това, че отпуснатите от банките кредити за граждани и фирми “продължават да нарастват със сравнително високи за последните години темпове, особено в сегмента на кредитите за домакинства”. В периоди на засилено кредитиране е възможно да започне постепенно натрупване на циклични рискове, които да се проявят в увеличение на необслужваните кредити при евентуален бъдещ спад на икономическата активност и/или нарастване на лихвените проценти, допълват от БНБ.
Потребителските заеми на гражданите нараснаха със 17,7% за година и в края на февруари са 9,207 млрд. лв., сочат данните на БНБ. Това представлява повторение на рекордния ръст от края на декември, който също беше 17,7%. Предоставените от банките кредити за домакинствата се увеличават с най-бързи темпове от 2009 г. насам. Само за година обемът на отпуснатите потребителски заеми нарасна с 1,381 млрд. лв. Сред причини за това са ниските лихви, повишаването на доходите, както и това, че банките по-лесно отпускат заеми.
Марица
Be the first to comment on "БНБ с извънредна новина за лихвите и заемите"