Горещи новини

Вилата на „българския Рокфелер“ се превърна в призрачно свърталище (СНИМКИ)

Вилата на българския Рокфелер

Изоставените сгради в България далеч не са малко. Някои от тях са по-лесно разпознаваеми сред обществото, други пък все още са известни на малцина. Изоставеното сиропиталище в Габрово е от втория тип, научи ko4.

Някога сградата е била частна вила на известния индустриалец Пенчо Семов, който е наричан „българският Рокфелер“ и „най-социалният индустриалец на Балканите“ заради множеството си благотворителни каузи. Семов е бил е главен акционер в 28 дружества, сред които 3 банки и 2 застрахователни компании.

През 1919 г. предприемачът дарява 300 хиляди златни лева за лобиране в полза на България договарянето на Ньойския договор. С лични средства той основава фонд за борба с туберкулозата. Днес специализираната болница за белодробни заболявания в Габрово носи неговото име. Дарява 300 000 долара за строежа на корпусите на Аграрния факултет на Софийския университет – днес Аграрния университет в Пловдив.

Четириетажната лятна вила е построена през 1933 г. по проект на габровския архитект Никола Гръблев. Пред нея е имало изкуствено езеро и алеи, обсипани с цветя, които са били доставяни от ботаническите градини от цяла Европа. Към нея е имало и собствен параклис. Има сведения, че лично цар Борис III е отсядал във вилата.

Сградата набра популярност в социалните мрежи през 2015 г., когато Жоро Ханджиев публикува цял албум със снимки, разкриващи нейната красота, въпреки лошото й състояние. Албумът, който е със заглавие „За мишките и хората (Of Mice and Men)“, има над 3 хиляди споделяния във Facebook.

„По желание на мои приятели, пускам всички снимки от изоставеното старопиталище, което големият български индустриалец и благодетел Пенчо Семов подарява на Габрово и което сега тъне в разруха и забрава. Не ми се коментира, само си помислете, какви „големци“ в момента си отглеждаме!“, пише Ханджиев.

Пенчо Семов умира на 10 юли 1945 г. Неговото желание е сградата да бъде използвана за сиропиталище за стари хора – журналисти и писатели, но и бедни старци – работници от фабриките му. След смяната на властта това обаче така и не се случва. Сградата е конфискувана и дълго време изпълнява функциите на болница.

Днес сградата е собственост на Министерството на здравеопазването. Допреди 15-20 години в нея се е помещавала Инфекциозна болница. Оттогава тя тъне в разруха, както се вижда и на снимките.

Вилата на българския Рокфелер Вилата на българския Рокфелер Вилата на българския Рокфелер Вилата на българския Рокфелер Вилата на българския Рокфелер Вилата на българския Рокфелер Вилата на българския Рокфелер

Блиц

Твоят коментар

Сподели новината

Be the first to comment on "Вилата на „българския Рокфелер“ се превърна в призрачно свърталище (СНИМКИ)"

Какво мислите?