Богоявление е денят, на който Йоан Кръстител покръстил братовчед си Исус Христос във водите на река Йордан. В момента на кръщението небето се отворило и Светият дух слязъл върху Христос във вид на гълъб.
Оттук идва названието на празника Богоявление, който се отбелязва с литургия и водосвет. Свещеникът хвърля кръста във водата, а ергените се надпреварват да скачат в ледените води на реката, езерото или морето, за да го извадят. Този, който пръв хване кръста, обикаля с него из селището и всички го даряват. Вярва се, че той ще бъде здрав и честит през цялата година.
Българите наричат празника Йордановден още Водокръщи, Мъжки водици (в Прилепско). На кръстената вода се приписва целебна сила и затова на този ден къпят болни там, където е хвърлен кръстът. На Богоявление се извършват много обреди с кръстена вода за здраве и плодородие. Рано сутринта моми и невести отиват да налеят кръстена вода. Отнасят на реката или потока иконите от къщи и палешника, с който са кадили трапезата на трите кадени вечери, и ги потапят в реката да ги окъпят. Това се прави, за да е бяло житото, което ще се роди. После момите ритуално си измиват лицето и ръцете, за да бъдат бели и червени през годината. Пак за здраве окъпват и именниците.
Според народното поверие, през нощта срещу Богоявление в глуха доба небето се отваря и всеки, който го види, ще получи от Бог това, което си пожелае. Вярва се още, че тогава водата спира, пречиства се, след което придобива голяма сила. Затова денят е известен като Водици и Водокръщи.
На този ден се извършва освещаване на водата. След службата в църквата свещеникът хвърля кръст във водата, а мъже го изваждат.
Празникът е свързан е с вярата в целебната и вълшебна сила на водата, нейната способност да „помни“ и преклонението на хората пред животворящата й същност.
Според поверията, когато се стъмни на 5 януари, трябва да налееш вода в котле или малка тенджерка. Желателно е съдът да не е пластмасов. Изнасяш водата навън – на двора, на балкона или на перваза на прозореца.
Хващаш съда с две ръце и притихваш малко с водата си. Остави я да те усети. Поздрави я и й кажи името си, за да се запознаете. Постойте още малко така заедно и се прибери. Нека водата ти остане няколко часа под небето, за да се „измълчи“ и пречисти.
Преди полунощ излез отново при нея. Точно тогава, преди Водици, силата й става най-голяма. Отново хвани съда с две ръце. Свържи се с твоята вода.
Помисли кое е най-голямото ти желание. Когато си сигурен, го изречи на глас. Притихни отново и постой с водата. Опитай се да „видиш“ в нея мечтаната от теб картина. И отново на глас кажи най-старото и силно наричане: „Реченото ми да бъде сторено“.
После покрий водата с чиста бяла кърпа и се прибери. На следващата сутрин – 6 януари, след като се събудиш, първо отиди при водата си. Измий си очите с нея, можеш да отпиеш, можеш да полееш цвете и да напръскаш дома си. Не забравяй да й благодариш! Това е наречена вода и тя ще носи енергията на желанието ти, вярва народът.
Йордановден е един от най-големите български празници. На този ден Йоан Кръстител покръства Исус Христос във водите на река Йордан. Йордановден се смята за последен от периода на т.нар. „мръсни дни“.
Be the first to comment on "Довечера не си лягайте рано-Предстои една от най-силните нощи през годината-Изпълняват се желания, водата придобива голяма сила"