До кога? Всяка втора ромска къща в махалата в Ямбол е с ТЕЛК!

Всяка втора ромска къща в махалата в Ямбол е с ТЕЛК

Хора с инвалидна пенсия заради тежки увреждания работят в строителството или са избягали на гурбет, разбра Ко4.

В ромската махала в Ямбол на всяка улица, през две-три къщи, живеят хора с ТЕЛК.

Една от болните с висока степен на инвалидност е Вяра Янкова. Според експертното решение от ТЕЛК, жената е след тежък инфаркт и се движи трудно. Вяра Янкова, инвалид с ТЕЛК, обаче твърди, че „няма такива работи”. „Здрава съм напълно „, категорична е Вяра пред БТВ.

За ТЕЛК жената е инвалид от септември миналата година, но тя твърди, че не знае.

„Не, няма такива работи, може би грешна информация ви дадоха. Здрава-права съм, 10 години съм работила, заради сина си останах да гледам децата, иначе още щях да работя”, казва още Вяра.

На съседната улица търсим друга жена с ТЕЛК – 75% инвалид след мозъчен инфаркт, както е записано в експертно решение от април 2018 година. Според съпруга ѝ обаче тя работи в чужбина. Заминала е за Германия преди една година. Питаме какво работи в Германия жена, която според ТЕЛК куца с единия крак и върви с бастун. Въпросът се оказва неудобен и мъжът забравя, че я познава.

Най-зле според експертиза от ТЕЛК е 55-годишен мъж на следващия адрес.

В решението е записано, че освен с бастун се движи и с придружител дори на къси разстояния. Посреща ни жена му. През март миналата година ТЕЛК комисията му дава 95 % инвалидност отново с диагноза мозъчен инфаркт. Жена му разказва, че е строител и дори в къщи не оставал без работа.

Общото между всички случаи е не само диагнозата, но и мястото, от което излизат решенията-болница „Свети Пантелеймон“ в Ямбол. Председател на ТЕЛК комисията е неврологът д-р Радостин Иванов,чиито подпис стои под спорните документи. Искаме отговор как хора с 75% и 95% ТЕЛК работят по строежите или в чужбина.

доктор Димитър Брънков„Може да се е възстановила след няколко месеца, инсулта може да е бил 5-6 месеца преди явяването”, обяснява д-р Радостин Иванов. Лекарят твърди,че експертизите му са точни и хората са получили внезапно подобрение.

Според неврологът извън системата на ТЕЛК, доктор Димитър Брънков, чудотворното изцеление на пациенти с подобна анамнеза е невъзможно.

„И без да съм невролог щом пише тежка степен, той няма да може да работи, не знам той сигурно няма да може да си сготви в къщи, а не да работи като строител. Тук пише първа група,как ще работи, след като пише тежка парализа“, посочва д-р Брънков.

Голяма част от решенията на ТЕЛК комисията към ямболската болница са без епикриза, но според председателят ѝ тя не е задължителна. Всеки ден оттам минават средно по 30 души.

Източник: Новини.бг

Твоят коментар

Сподели новината

1 Comment on "До кога? Всяка втора ромска къща в махалата в Ямбол е с ТЕЛК!"

  1. Цветелин Кънчев и Софи Маринова | 07.02.2019 at 15:27 | Отговор

    При сиганите по-високият процент на инвалидност вероятно се причинява и от честите кръвосмешения. На резултатите докторите им викат малформации.

Какво мислите?