Нещо като ме дразни изключвам телевизора, ако е по улицата, свивам по друга, вече съм на години е си пазя здравето. Внимавам да не се сблъсквам с подобни тъпотии. По телевизията царува дебилщина – от битови престъпления до избори – диапазонът е много голям.
Това призна актьорът, сценарист, режисьор и преподавател Ивайло Христов в интервю пред БНР.
Миналата седмица е била премиерата на студентите му на постановката „Опера за три гроша“ в театъра на НАТФИЗ.
„Според мен стана добро, ярко представление. Хубаво е, когато човек работи с талантливи хора“, призна преподавателят.
Преди години той отказа наградата „Аскеер“ като бунт, че младите актьори няма къде да се реализират.
„Беше протестно. Исках да обърна внимание, че културата е част от образованието на една нация. И когато не се обръща внимание на образованието, още от училище да се възпита една нация, да стане умна и културна. Нация от тъпи хора не е нация. И опростачването е повсеместно, всички го виждаме“, изрази мнението си Ивайло Христов.
В предаването „РадиоТочка“ той коментира предизборната кампания и каза, че нищо не е чул за култура, „но може би, защото не следя и изключвам телевизора“.
„Прави ми впечатление, че тези предизборни дебати минават да се печели електорат – „вижте колко съм остър и нападам противника“. И хората поради липса на образование казват, „да ето колко е смел този и напада“. При глупавия работи, при умния не и си казва – „к’во приказваш глупости, нали все пак за нещо ще се разберете?“, сподели актьорът.
Той смята, че политиците все за нещо могат да се разберат за 3 – 4 месеца и после пак избори:
„Защото се харчат по 100 млн. лв. за избори и това си е бизнес за тези хора. Обикалят по страната, събират се в разни зали, получават пари за тая работа. Слагат се софри и това си е живот, та живот. И глупавият стои и ги слуша. Голям политик беше казал, че политиката е изкуството на разумния компромис, един не чувам“, казва преподавателят в НАТФИЗ.
За него разделянето на обществото е, защото „доста дълго време ние не разбрахме, какво е демокрация в истинския смисъл на думата“.
„Сега имаш възможност да пътуваш в чужбина, и много хора го правят на екскурзия, и това много обогатява. Най-важното е, че се чувстваш и свободен. Онази, която е смислената страна на демокрацията е правото на чуеш мнението и на другия. Липсва ни култура и затова спряхме да се слушаме. Културата не е само ходене на театър и четене на книга, да, те помагат, но култура на общуването в България липсва“, каза Ивайло Христов.
Скандалът в театрите в Смолян и Разград той отказа да коментира, защото „не разбирам, не съм директор и не съм на ръководен пост“.
Новият филм на Ивайло Христов „ЛюбоФ“ пак е черно-бял.
„Обещавам следващият да е цветен, много цветен“, каза сценаристът и режисьор. А кога ще е премиерата на „ЛюбоФ“ зависи от продуцента.
„Новият филм е с 8 малки новели, за несъстоялата се любов. Има различни случки, разказани с чувство за хумор, но има и горчивина“, издаде малко подробности за новия филм Христов в „РадиоТочка“.
Be the first to comment on "Ивайло Христов: Харчат по 100 млн. лв. и слагат големи софри, това си е бизнес за тия хора"