Пъпчиците или бучките зад ушите или на шията са доста често срещан проблем. Много пъти обаче не обръщаме кой знае колко внимание на тях.
Повечето от нас дори не мислят, че последиците от безхаберието ни могат да са фатални. В някои случаи тези образувания се дължат на обикновено акне и може да не са опасни. Има случаи обаче, в които тези пъпки или бучки могат да се окажат особено опасни и да сигнализират за сериозни здравословни проблеми.
В следващите редове от КОЧ ще ви разкрием кои са първите неща, които трябва да проверите и направите, ако имате такова образувание зад ушите или на шията си.
1. Проверете бучките за ракови клетки
Бучките на шията към гърба могат да сигнализират за насофарингеален рак, който се разпространява върху лимфните възли в гърлото. Тези бучки обикновено не са болезнени, но определено не трябва да се пренебрегват. Други симптоми могат да са увреждане на слуха, запушване или кървене от носа, замъглено зрение, болка в лицето, изтръпване или главоболие. Дори, ако нямате някои от тези симптоми, при наличието на такова образувание, по-добре посетете специалист.
Бучките зад ушите също могат да сигнализират за някои видове рак, например на кожата. Както доброкачествените, така и злокачествените пъпчици или бучки могат да бъдат безболезнени и могат да растат с времето или пък да не променят размерите си.
Независимо от големината на образуванието, най-добре е да се консултирате с лекар, за да разберете каква е причината за появата му и да вземете мерки да отстраняването му.
2. Следете лимфната си система
Когато в лимфната система има проблем, лимфните възли започват да се подуват. Това заболяване е известно като лимфаденопатия. Тя може да причини уголемяване на лимфните възли в различни части на тялото, включително на врата, зоната около ушите, и под ръцете. Ако забележите, че вашите лимфни възли са увеличени или подути, най-добре потърсете лекарска помощ.
Подутите лимфни възли в гърлото, под мишниците или в слабините са често срещани симптоми на болестта на Ходжкин, вид рак, който започва с белите кръвни клетки или лимфоцитите.
Други симптоми на заболяването може да включват нощно изпотяване, загуба на тегло, треска или постоянна кашлица. Въпреки че в повечето случаи подутите лимфни възли са възпалени заради инфекция, то добре е да не игнорирате този симптом и да посещавате лекар винаги, когато имате съмнения или напипвате бучки.
3. Следете дали тялото ви индикира за инфекции
Вирусните и бактериалните инфекции често причиняват отоци или бучки около врата и ушите. Най-честите инфекции, причиняващи бучки зад ушите са монокулеоза, стрептокок в гърлото, варицела и морбили. Някои от инфекциите могат да причинят възпаление на мастоидната кост, намираща се зад ухото.
4. Проверете дали бучките ви не се дължат на мастна киста
В областта на ушите и шията могат да се образуват мастни кисти. Те могат да блокират мастните жлези. Заради драскотини, рани или акне, мастните жлези могат да се възпалят и да се образува киста.
Лекарите обикновено диагностицират кистите по време на първичен преглед, но понякога може да се необходими допълнителни изследвания. Добре е да не пренебрегвате тези пъпки или бучки.
Само специалист може да каже дали тези образувания се нуждаят от лечение и от какво са се образували. Независимо от симптомите ви, ако забележите бучка зад ухото или на врата ви, то най-добре посетете доктор.
Източник: Новини365
Be the first to comment on "Имате пъпчица зад ухото или на шията? Вижте какво означава това!"