Отбелязваме 146 години от Шипченската епопея.
Епичните боеве се водят на най-високите точки на Шипченския проход – връх Свети Никола (днес връх Столетов), връх Шипка и Орлово гнездо от 21 до 23 август 1877 г. между войските на Сюлейман паша и руско-българския отряд на ген. Н. Г. Столетов.
Отбраната на Шипченския проход е една от най-героичните и решаващи битки по време на Руско-турската Освободителна война 1877-1878 г. Боевете, които се водят от 09/21 до 13/26 август 1877 г. между защитниците на прохода и турската армия влизат в българската история под името Шипченска епопея.
Програмата за Национално честване Шипченска епопея 2023 г. започна на 18 август, и ще продължи през уикенда. В събота тя включва панахида в памет на загиналите в Шипчеснките боеве в Соколския манастир, церемония по поднасяне на цветя и венци на паметника на Шипка, тържествен подход към Паметника на свободата, изложба „Полет към Свободата“, „Възстановка на ден трети от боевете, описан от Иван Вазов“, и много други.
Президентът Румен Радев ще се включи в тържествата. Той ще участва и в отбелязването на 120-ата годишнина от Илинденско-Преображенското въстание в местността Петрова нива. Честването се провежда под патронажа на президента.
От 20.00 часа ще бъде отслужена заупокойната молитва в памет на загиналите в храм-костница „Света Петка“, предава Дарик.
От 20.30 часа пред паметник-мемориала в историческата местност ще започне възпоменателното тържество. Държавният глава и върховен главнокомандващ на Въоръжените сили ще приеме строя на представителните роти на Националната гвардейска част и ще произнесе слово, след което ще отдаде почит към загиналите за свободата по време на Илинденско-Преображенското въстание.
На Шипка народът ще изреве като лъв и ще каже тежката си дума за Трети март. Не се гаси туй, що не гасне! Треперете, тирани!, написа в мрежата Велизар Енчев.
Be the first to comment on "Отбелязваме 146 години от подвига на Шипка! Народът днес ще каже тежката си дума за 3 март"