Българите сме намалели с 1.85 милиона души от 1985-та до 2016-та година, според данни на Националния статистически институт, проучи Ко4.
Какви са причините да изчезваме? Емиграцията навън и отрицателният естествен прираст (т.е. повече умираме, отколкото раждаме). Според новия анализ на Институт „Отворено общество“, изготвен по данни на НСИ, Евростат, ООН и статистика от преброяванията на населението в България и приемащите страни, най-много хора са емигрирали от България в чужбина в края на 80-те и през 90-те години.
Но след 2000-та година, тенденцията се променя.
Много по-голяма част от изчезването на нацията се дължи не толкова на емиграция, колкото на отрицателния естествен прираст. Статистиците дори посочват, че през последните 4 години близо 35 хиляди българи са се завърнали у нас от чужбина.
Анализът посочва, че влизането ни в ЕС също не е оказало ключово влияние за емиграцията – по-скоро българите навън са легализирали престоя си, отколкото милиони други да са хукнали да бягат в ЕС. И въпреки факта, че темпът на емиграцията намалява през последното десетилетие, ние продължаваме да сме нацията с най-страшна демографска ситуация.
Нацията, която умира. Ние изчезваме не защото напускаме родината.
Ако някога това е било причината, днес изчезваме буквално. Физически. Умираме. А не раждаме. И, докато анализаторите оптимистично се опитват да ни кажат, че скоро има вероятност дори да имаме повече върнали се в България, отколкото напускащи я – фактите са едни.
Общо 571 села в страната са без население или с едноцифрен брой жители, показва справка на БТА, направена в Националния регистър на населените места на НСИ за броя на жителите по селища към 31 декември 2017 г.
Към края на миналата година в страната има общо 5 256 населени места, от които градовете са 257, селата – 4 997, а два са манастирите със статут на населено място – Клисурски и Рилски. От всички 4 997 села в България точно 571 са без население или с едноцифрен брой жители, което значи с 5 повече в сравнение с предходната 2016 година, сочат данните.
Общият брой на селата с едноцифрен брой жители е 409, а 162 са населените места, в които няма нито един постоянен обитател. Селата без население се увеличават с 5 пет в сравнение с 2016 г.
С един жител в страната са точно 71 села. По двама души население има в 61 населени места, а по трима – в 49 села. 48 населени места в България са с по четирима жители. С по пет души постоянно население са 47 села, а с по шестима жители – 40 села. Общо 27 села имат по седем жители, други 35 са с по осем обитатели, а 31 села са с деветима души население.
Най-много села без население и с едноцифрен брой жители има в област Габрово, показва още справката.
Скоро България може наистина да я няма на картата. Генетичната…
Източник: Виж ти
Be the first to comment on "Ще се стреснат ли най-накрая политиците от тези цифри: Българите вече не бягат от родината, те просто умират"