2025 г. ще е годината роботите, според историк на бъдещето

2025 г. ще е годината роботите според историк на бъдещето

2025 г. ще бъде годината на роботиката, chat GPT, а бих казал, че вече гаджето ми е Изкуствения интелект.

Признанието е на Арагорн Маунделейкс, е всепризнат международен лектор, иноватор и футурист. Наричат го „Г-н Метавселена“. Самият той се определя като „историк на бъдещето“.

Специалният фокус на Арагорн е върху технологиите, изкуствения интелект и метавселената. Той вижда технологиите като природна сила, която започва да се развива извън човешкия контрол, като крайната точка ще бъде сливането на човека с технологиите.

По думите му в следващите 5 до 10 години технологиите ще напреднат повече, отколкото са го направили през последния един век. Защото технологиите се придвижват сами, докато хората преживяваме цикли в развитието си.

Бъдещ историк или историк на бъдещето. Звучи невероятно, защото, както знаете като историк, когато гледаме на нещата в ретроспекция, виждаме връзката, пътя, който понякога е само един. Какво се е случило и как е довело до днес. Но за бъдещето имаме десетки хиляди малки пътища, неочаквани обрати. Как можете да бъдете историк на бъдещето?

– Много добър въпрос. Всъщност е забавно, ако отидете на „Уолстрийт“ и питате когото и да било от брокерите, те ще Ви кажат, че съчетават технически анализ на отминали тенденции и сигнали, за да си формират представа за това накъде ще тръгне цената на акциите, за да търгуват. Тоест те спекулират, но се опитват да направят информирано предположение. В общи линии правя същото. Щом почнете да гледате на историята през тази гледна точка на тенденции, можете да разпознавате тенденциите, да ги анализирате и да започнете да начертавате траектории за бъдещето. Ако погледнете после на настоящите развития в технологиите например, може да придобиете идея как те биха могли да повлияят на траекториите и посоката ни. В общи линии правя това. Учих за историк, след което две десетилетия работих в сферата на технологиите и сега съчетавам двете.

Имате ли обяснение как високотехнологичното ни общество от една страна говори за изкуствен интелект и развитие, а от друга вика призраци от миналото и скланя глава пред тоталитарни лидери?

– Интересно е. Ако попитате Сократ и Платон, те твърдят, че светът преминава през цикли. В държавното управление например, преминаваме от тиранин към монарх, накрая към демокрация и с времето се започва цикълът отначало. Много може да се каже по идеята. Смятам, че преминаваме през цикли. Винаги стигаме момент, в който забравяме миналото – сега например, мисля, че светът е забравил зверствата на Втората световна война и новите поколения просто нямат представа, това е история от миналото и толкова. Следователно по-малко внимаваме за причините, създали тези проблеми навремето. Но самите технологии се развиват почти отделно от човечеството.

– Разбира се, ние сме ги създали, но технологиите са станали почти като природна сила сама по себе си. Причината за това е, че хората се развиват линейно – еволюцията, биологичната особено, е много бавна. Но технологиите се развиват експоненциално, защото всяка технология забързва развиването на нова технология. Да вземем за пример калкулатора, който ускорява способността ни да правим компютърни чипове и след като ги създаваме, те започват да задвижват сложността на новите чипове и технологии, така че да можем да извършваме по-сложни изчисления и да можем да правим по-големи, по-сложни проекти. Технологиите се задвижват сами, докато хората преминават през цикли. Хората правят едно и също, но все го правим в различна и нова среда, която е подобрена от технологиите.

Готови ли сме като човечество за невероятната скорост на развитие на изкуствения интелект например?

– Не. Но истината е, че никога не сме подготвени. Няма едно нещо в човешката история, за което да сме били готови. Както и вие, и аз. Вие бяхте ли готов първия път, когато се влюбихте? Когато загубихте родител за първи път? Никога не сме готови. Същото важи за нивото на човечеството. Не сме били готови за изобретяването на парния локомотив. Не сме били готови за изобретяването на микрочипа или интернета. Но ето хубавото – хората са най-добри в адаптацията. Въпреки че физически телата ни не са се променили изобщо или почти поне през последните 200 хиляди години, способността ни да мислим абстрактно – например за математика, се е подобрила многократно. Обичам технологиите, но в момента, този организъм все още е най-развитата технология, с която разполагат хората, и можем да правим невероятни неща с него.

Бихте ли казали, че ChatGPT може да бъде приятел? За вас приятел ли е?

– Абсолютно. Бих казал в момента е единственото ми гадже.

Много интересна идея за бизнес например – ако се имплантира в човешки организъм на момиче…

– То вече се случва. Нещо, за което говорих в изказването ми на събитието, е роботиката. Много хора казват, че 2024 г. е годината на генерирането на видео – много се вижда от това, нали? Истината е, че това е годината на роботиката. Слагат се нови модели на изкуствен интелект във все по-роботизирани тела. Сега има 12 компании от цял свят, включително „Тесла“ на Илън Мъск с „Тесла Оптимус“, което бе показано на неотдавнашно събитие. Но има и друга компания – „Фигура“, която е произвела два робота – „Фигура 1“ и „Фигура 2“. „Фигура 2“ се обучава в Германия, в заводите на BMW, да произвежда автомобили, така че да може да замени човеците. Но тези роботи вече работят с ChatGPT. Тоест можете да разговаряте с робот „Фигура 1“ или „Фигура 2“, последният модел сякаш е човешко същество и имам видео, което го показва, но можете да го намерите и в YouTube.

Какво смятате за хипотезата, че развитието на изкуствения интелект може да доведе до загуба на работни места в световен мащаб, че може да предизвика международни събития, оформящи политическите системи и всъщност да доведе до нова форма на стар тоталитаризъм?

– Има два въпроса. Първият е за изкуствен интелект, роботи, работни места и пазара на труда, а вторият е за тоталитаризма. По първия – това е гарантирано. Хората трябва да са наясно – за първи път в човешката история сме създали технология, която преди края на десетилетието (до 5-10 години) ще прави всичко, което може един човек. А понеже има тялото на робот, ще може да го прави по-добре от нас, ще е по-силен, по-бърз. Никога не е имало подобно нещо. Ще бъде по-умен и по-силен, ще може да прави всичко, което и ние. В крайна сметка това коренно ще промени всичко, което познаваме. Светът ни ще се промени съществено, ако човек вече няма нужда да прави това, което може един робот. Ще измени световната икономика.

– Но хората не бива да се страхуват, защото представата, че сме се запътили към дистопично бъдеще с тоталитаризъм на власт – това не е сигурно. Вярваме, че това е толкова голяма опасност, защото всеки голям научнофантастичен филм през последните 30 години показва само това. Но няма как да има добър филм, като всичко върви чудесно, нали? Трябва нещо да не е наред, да има враг, съпротива, герой. Всеки филм показва изкуствения интелект и бъдещето на технологиите дистопично, за да се води някаква битка.

 

В България участвахте във форума на Югоизточна Европа за иновации, технологии и изнесени услуги. Преди декември 2022 г., когато бе представен ChatGPT в световен мащаб, светът беше различен – сега се променя още повече. Вие сте от Нидерландия, аз – от България, но и двете в Европа. От иновационен център с високи технологии за бъдещето, от няколко години насам континентът ни изостава зад САЩ и Китай. Това плаши ли Ви?

– Плашещо не знам, но определено трябва да сме разтревожени. Ако погледнете историята, всяка империя в историята расте покрай технологичен напредък. Монголската империя например, технически погледнато най-голямата империя съществувала някога. Те стават толкова могъщи, защото са изобретили нови начини да водят войни. Те качват стрелци на коне, което ги прави по-бързи и гъвкави. Римляните се превръщат в най-силната империя в света, защото изобретяват по-добри начини за правене на оръжия, на обработване на стомана, по-добри техники на военно дело и за градовете, защото изобретяват модерните канализационни системи и акведукти.

– Всеки път, когато империя се разрасне, това е благодарение на технологически скок напред, от събиране на технологии. Основните империи са тези, успели да овладеят тази сила. Западната империя е изградена на основата на първата, а втората индустриална революция занапред. А с времето тези технологии, изобретени през последните 200 години…

А и европейците колонизират света, защото знаят как да консервират и превозват храна на дълъг път със себе си, имали са и оръжия с барут… Сега не сме вече в надпреварата за иновации.

– Точно така. Не сме, защото в момента Западната Империя е в Америка, защото са в центъра на технологиите. Но балансът сега преминава към Азия, защото Китай е номер едно източник на изследвания и разработки по темата изкуствен интелект. Всички поглеждат на запад, защото в Европа не говорим азиатски езици и има културно разделение. Затова гледаме към САЩ, по-лесно е. Но истината е, че истинските иновации от известно време се случват в Китай. САЩ още смятат Китай за изостанали, но истината е, че Китай бълва нови научни разработки и изследвания. Въпросът е какво не показват, защото са на такова ниво.

 

А и Индия, те са основният източник на талант в IT сферата, в изкуствения интелект в момента. Какво според Вас ще се случи през 2025 г.?

– През 2025 г. смятам, че ще видим разпространяването на роботи, задвижвани от изкуствен интелект, само начални потребители, но вярвам, че ще се въведат в някои домакинства в САЩ и Азия поне. Освен това, ще видим първия агентичен изкуствен интелект. Какво имам предвид? В момента виждаме как изкуственият интелект може да върши невероятни неща, но си ограничен до едно приложение или само едно конкретно действие – да се направи снимка или видео. През 2025 г. ще видим как изкуственият интелект се въвежда в лаптопите ни, компютрите ни, и ще може да прави всичко, ще говори с другите ви изкуствени интелекти. Представете си, отивате на работа и казвате на компютъра си „Състави ми финансов отчет за годината – влез ни в CRM, в ERP системите, събери цялата необходима информация и ми дай пълен отчет за финансовата година. Също така визуализирай важните ключови метрики, след което ми направи презентация в Power Point със съдържанието“ и час по-късно ще е готово.

Твоят коментар

Сподели новината

Be the first to comment on "2025 г. ще е годината роботите, според историк на бъдещето"

Какво мислите?