Горещи новини

Първият соц мол на „Пишмана” имал по 16 млн. стари лева оборот на година

Първият соц мол на „Пишмана” имал по 16 млн. стари лева оборот на година

Компютър „ИЗОТ-1036“ следил за изчерпването на стоките в комплекса

Жителите на квартал „Бузлуджа” във Велико Търново се радват на един от първите молове още през 80-те години на миналия век. Комплексът бил толкова предпочитан, че навъртал по 16 млн. лв. оборот на година.

По това време в града започва модернизация и изграждане на нови търговски центрове, насочени към задоволяване на нарастващото потребление в старата столица. Разбира се тогава думата „мол” е означавала единствено мерна единица за количество, а хората са наричали търговския център на „Пишмана” с благозвучното име „супера”. Както впрочем са казвали на повечето големи хранителни магазини, за които сега обичаме да подчертаваме, че са „вериги”.

Големият комплекс в кв. „Бузлуджа” е наистина иновативен за времето си. Сградата е на два етажа, построена по последен писък на тогавашната мода. Облицована е с метални плоскости, боядисани в жълто. Изграден е и паркинг, който за представите по онова време направо си е голям. Най-голямо внимание обаче е обърнато на търговската площ и хранителния магазин, за който всички признават, че е бил един от най-добре заредените.

Електронните касови апарати „Елка-90“ били свързани с компютър „ИЗОТ-1036“.

ВСЯКО НОВО НЕЩО Е ПОЗАБРАВЕНО СТАРО

Търговският център на „Бузлуджа” е най-големият от новите обекти и осигурява комплексно обслужване на жителите на едноименния и многолюден квартал в града, обособен като самостоятелен микрорайон по онова време. Това се постига в резултат на съвременните усилия на СД „Търговия“, „Местна промишленост и битови услуги“, предприятията „Булгарплод“, „Риба и рибни продукти“, „Търговия на едро“, „Книгоразпространение“, „Спортния тотализатор” и „Държавна спестовна каса”.

Обектът е построен на 4800 кв. м площ, от която 2700 – търговска. Първият е зает от супермаркет с търговска площ 580 кв. м. В просторната добре осветена зала цари безупречна чистота и ред. В ролпалети и хладилни шкафове, на крайстенни и островни гондоли на посетителите се предлагат всякакви хранителни стоки. Имало е специализирани щандове на предприятията „Булгарплод“, „Риба и рибни продукти“. Зареждането на супермаркета се осъществява по палетно-контейнерната технология, в резултат на която ръчният и тежкият физически труд е сведен до минимум и са повишени значително ефективността на търговските процеси и културата на обслужването. В съответствие с изискванията на тази технология търговската зала и складовите помещения са пригодени за свободното движение на ролпалетите.

А с предприятията производители и „Търговия на едро“ са сключени договори, по силата на които те се задължават да извършват разфасовката и палетизацията на стоките.

ЗА ВСЕКИ ПО НЕЩО

На втория етаж на комплекса са разположени две търговски зали за промишлени стоки. В зала „Рила“ на площ 440 кв. м се предлагат мъжка, дамска и детска конфекция, обувки, трикотаж, галантерия и парфюмерия. А в зала „Рубин“ на площ от 335 кв. м се предлагат химикалки, бои, железария, електроматериали и уреди. В двете зали са приложени най-съвременни разработки на комбинат „Търговски технологии и обзавеждане“ – системите „Рила“, „Руен“ и „Пирин“, отличаващи се с голяма функционалност и красота, предназначени за стоките на съответните обединения.

Друга зала, с площ 225 кв. м е предназначена за изложби, базари, ревюта, делови срещи и др. За постигането на по-пълна комплексност в обслужването допринасят и разположените на двата етажа ателиета за ремонт на битова техника, за часовникарски, шивашки, обущарски и фотоуслуги, бръснаро-фризьорски салон и магазин за цветя. Кафе-сладкарница, тото пункт, книжарница и клон на „Държавна спестовна каса“ са също част от екстрите, които са имали жителите на „Пишмана” по онова време.

ФУНКЦИОНАЛНА СГРАДА

Според мнението на специалистите от СД „Търговия“, която е стопанин на комплекса тогава, неговото функционално решение е много добро, заслуга за което имат както проектантът – КНИПИ „Металпроект“ – София, така и изпълнителят – СП „Метални конструкции“ – Велико Търново.

„Безспорно комплексът е ценна придобивка и за потребителите, и за търговските работници. Обширните търговски зали и удобните складови помещения са позволили успешно да се внедрят различни модерни съоръжения – ролкови и сгъваеми палети, транспалетни колички, вилкоповдигачи, автоматични теглилки, колбасорезачки и др. Всичко това улеснява в значителна степен прилагането на новите, прогресивни форми на обслужване – открит показ, по образци и на самообслужване”, пише в една от рекламните статии за комплекса по онова време, чийто автор е Костадин Георгиев.

Съвременната визия на сградата.

КОМПЮТРИ СЛЕДЕЛИ ЗА СВЪРШВАЩИТЕ СТОКИ

Друга новост, с която се гордеят стопаните на комплекса през 80-те, са 10-те електронни касови апарата „Елка-90“, свързани с компютър „ИЗОТ-1036“. Чрез него всеки ден се получавала точна информация за обема на продажбите в стойност и натура, наличните запаси и необходимите доставки за следващия ден. Това допринасяло по-точно да се изучава, прогнозира и задоволява потребителското търсене. В трите основни търговски зали на комплекса тогава работят 45 души. Пред тях е поставена задачата да реализират стокооборот от 16 млн. лева. Колективът обаче се оказал доста по-амбициозен и често пъти надхвърлял планираната сума.

„Досегашните резултати обаче сочат, че този амбициозен колектив, прилагайки принципите на бригадната организация на труда и вътрешната стопанска сметка, ще намери сили да преизпълни значително предвиденото”, пише Костадин Георгиев през 80-те. И наистина, работниците по онова време превръщат „супера” в най-предпочитан за жителите на целия град.

Михаил МИХАЛЕВ / БОРБА

Твоят коментар

Сподели новината

Be the first to comment on "Първият соц мол на „Пишмана” имал по 16 млн. стари лева оборот на година"

Какво мислите?