България изгуби един от най-видните си учени

България изгуби един от най-видните си учени

Българската академия на науките съобщи, че на 22.09.2024 г. е починал академик Александър Петров.

Той е роден на 27.05.1948 г. в Стара Загора. През 1970 г. завършва физика в СУ „Св. Кл. Охридски“ и започва работа в Института по физика на твърдото тяло при БАН. През 1974 г. става „кандидат на физическите науки“. През 1984 г. е избран за „ст.н.с. II ст.“ През 1987 г. получава научната степен „доктор на физическите науки“. През 1988 г. получава научното звание „ст.н.с. I ст.“, а през 2003 г. е избран за академик.

Акад. Петров е международно признат физик. Научната област, в която работи, е физика на течните кристали и физика на живата материя, а научните направления, в които са основните му постижения, включват: термотропните и лиотропни течни кристали, както и течнокристалните биологични структури и биологичните мембрани. Получените от него научни резултати се използват в оптоелектрониката, нанотехнологиите, мембранологията и др.

Той е автор на над 150 научни статии и 3 монографии, голяма част от които публикувани в реномирани списания и издателства. Акад. Петров е удостоен с наградата по физика на БАН „акад. Георги Наджаков“ за първата му монография, която е основно помагало за обучение на физици и химици.

Акад. Петров е ръководител на редица международни и национални проекти със значителен икономически принос: Международния проект ИНЕРА, от който има постъпления за милиони евро; европейски проекти по програмата „Коперникус“; проекти по линия на НАТО, както и по линия на сътрудничество с Русия, Англия, САЩ и други.

Акад. Петров бе ръководител на Лаборатория “Биомолекулни слоеве“ към ИФТТ – БАН; Директор на Института по физика на твърдото тяло; член на СНС по физика на кондензираната материя; член на Комисията по физика и астрономия на ВАК; дългогодишен член на Общото събрание на БАН; Председател на Отделението по природо-математически науки към САЧК; заместник-председател на големи международни конференции в САЩ и България и др.

Акад. Петров е известен със своята преподавателска и организационна дейност у нас и в чужбина. Заемал е 20 временни позиции в чужбина като гостуващ учен, гост-доцент и гост-професор и заедно с водещи биофизици от САЩ организира провеждането на два симпозиума по биофлексоелектричество в Бъфало, 2001 г. и в Тексас, 2003 г., а през 2016 г. изнася откриващ поканен доклад на Симпозиума по физика на възбудимите мембрани в института „Нилс Бор“ (Копенхаген).

Той е президент на Българското течнокристално общество от 2000 г. и президент на Балканския Физически Съюз (2015–2018), почетен член на ИФТТ-БАН (2015), почетен член на Съюза на Физиците в България (2017) и почетен председател на СФБ (2020).

Акад. Петров е удостоен с различни награди и отличия. Носител е на Наградата на БАН по физика за 2000 г.; на медала “Фредерикс“ на Руското течнокристално общество за „Забележителни работи в областта на физиката на течните кристали“ (2004); на Наградата на МОН “За особен принос в науката“ (Учен на годината 2007); на Почетния знак на БАН “Марин Дринов“ на лента (2008); на Юбилейния почетен медал „Йоан Урсу“ на Балканския Физически Съюз (2018) и е лауреат на орден „Св. св. Кирил и Методий“ огърлие (2018) за особени заслуги в областта на образованието и природните науки.

„С кончината на акад. Александър Петров Българската академия на науките загуби един от най-видните си представители и изключително достоен човек!

Поклон пред светлата му памет!“, добавиха още от БАН.

Опелото ще се състои на 26 септември 2024 г. (четвъртък) от 11:30 ч. в Църквата „Св. Седмочисленици“.

академик Александър Петров

Твоят коментар

Сподели новината

Be the first to comment on "България изгуби един от най-видните си учени"

Какво мислите?