Д-р Людмила Емилова: Изкачвам планини на рождения ден на съпруга ми, когото изгубих преди 10 г.

Д-р Людмила Емилова: Изкачвам планини на рождения ден на съпруга ми когото изгубих преди 10 г.

Колкото по нависоко отивам, толкова по-близо съм до светлата му душа 

КОЯ Е ТЯ

Людмила Емилова е един от най-известните диетолози в България. Родена е във Варна през 1943 г. Завършва Варненския медицински институт през 1969 г., като впоследствие придобива специалности по вътрешни болести, ревматология и кардиология. Години наред д-р Емилова лекува хиляди хора в своите клиники, като им помага да изглеждат добре и да водят по-здравословен начин на живот.

Д-р Людмила Емилова
Д-р Людмила Емилова

– Д-р Емилова, наскоро изкачихте връх Мусала съвсем сама. Беше ли труден походът?

– Да! Качих се до хижа „Мусала“, за върха трябва повече време, а аз съм много ангажирана с пациентите. Екипът ни, без дежурните, има почивка само в неделя и аз не съм изключение. Не ми беше трудно да стигна хижата по няколко причини. Всяка стъпка по пътя нагоре има за мен емоционална стойност. Винаги избирам за планински преходи рождената дата на съпруга ми, който ни напусна преди десет години. Колкото по-високо се изкачвам, толкова по-близо съм до светлата му душа.

Заедно със съпруга й
Заедно със съпруга й

Имам и добра физическа закалка още от студентските години. Бях в отбор по туристическо ориентиране, класиран в национален шампионат наравно с възпитаници на Спортната академия. Със състуденти от варненските ВУЗ-ове точно преди 60 години, през юли 1964 г., направихме първия поход Емине – Ком, обратен маршрут на популярната дестинация. Незабравими приятелства и спомени, да не говорим колко много туристически песни са в паметта ми. Както казва Учителя Дънов: „Цялата вселена пее, човекът също трябва да пее, ако иска да е здрав“.

Движението ли е в основата на доброто здраве?

– То е изключително важно за постигане на равновесие и хармония. Много пациенти търсят спасение при нас след безброй модерни, сложни и дори опасни диети. Идват сърдити на света от постоянните ограничения и без постигнати резултати. Щом започнат програмата на плодове, чай и мед и се включат в двигателните активности, не могат да се нахвалят с почувстваната лекота и споделят, че се будят с усмивка.

Пред хижа "Мусала"
Пред хижа „Мусала“

Всеки ден в клиниката има различни възможности за движение, съобразено от специалистите с индивидуалните потребности на пациента. Започваме със сутрешна гимнастика на открито сред свежестта на планината и следват йога, пилатес, уроци по танци, народни хора, походи, разходки, китайска гимнастика, водни процедури и др. Движението е живот!

– Здравословно ли е в момента да спортуваме, предвид рекордните горещини напоследък?

– При рекордни температури е добре да не се прекалява с натоварванията. Вместо екстремни постижения в закрита зала е по-добре да включим крачкомера рано сутрин в парк или градина или просто да оставим птичите песни да отчитат разстоянията, които ни зареждат.

– Как се предпазвате от топлото време?

– Придържам се към правилото да не прекалявам с нищо в дните със зачервен термометър. Ходенето е преди началото на работния ден или във вечерна хладина. Добър вариант е да се плува и го практикувам, но пак в тези часове. Препоръката ми в горещините, особено за хората в асфалтовата джунгла, е да се консумират много плодове и зеленчуци, постни ястия от щадящо приготвени цялостни растителни продукти, ядки, семена, пресни сокове с обилно съдържание на зеленолистни растения.

Солта трябва да се ограничи, защото вместо лятно вталени ни прави подпухнали и натоварва работата на организма. Над 30 години спазвам програмата на плодове, чай и мед, като съм приемала животински храни много рядко – от доказано отговорен производител и по празничен повод. Но от края на юни се придържам стриктно към веганско хранене и се чувствам отлично.

– Как да се храним, за да се чувстваме добре и да сме здрави в жегите?

– Решението е много просто и ефективно – всички плодове и зеленчуци, щедро дарени от нашата природа в сезона на слънчево узряване. Имаме уникалния шанс ценни за здравето зелени стръкчета да са край нас – родните подправки са лечебни с изпитан през вековете ефект. И не е необходимо да прибавяме овкусители със съмнително качество. Сок от лимон, смлени ядки, домашно песто от босилек и зехтин дават богат вкус и ценно за тялото съдържание.

Добре е да внимаваме при комбиниране на храните. Ако си хапнем диня, тя не бива да се комбинира със сирене, защото може да се предизвика гниене в червата заради различното време, необходимо за разграждане на растителен и животински продукт.

– А течности?

– Не е необходимо да се наливаме насила, важен е балансът. Ако да обед приемаме само вода, билков чай или пресни сокове, утоляваме едновременно и жаждата, и глада. Напълно изключваме подсладени, газирани, оцветени напитки, както и алкохол. Но чаша добро вино в приятна компания вечер може да прибави цвят в летните ваканционни спомени.

– Наистина ли трябва да приемаме топла вода през лятото?

– Нямам насочени наблюдения в тази насока, но е близко до ума, че температурният баланс на организма се поддържа без резки колебания. Ледена напитка, освен че не насища жаждата, може и да ни разболее. Неслучайно народите в южните ширини консумират много чай. Пациенти са ми разказвали, че в най-сухите и горещи казахски земи топъл чай от изсушени черници е висок израз на гостоприемство.

Наслаждавайте се на лятото и пренесете високите градуси в емоции с любимите хора!

Твоят коментар

Сподели новината

Be the first to comment on "Д-р Людмила Емилова: Изкачвам планини на рождения ден на съпруга ми, когото изгубих преди 10 г."

Какво мислите?