Горещи новини

Настъпва времето на студовите алергии, вземете мерки

Настъпва времето на студовите алергии, вземете меркиНастъпва времето на студовите алергии, вземете мерки

Настъпването на зимата поставя пред сериозни изпитания хората, страдащи от студови алгерии. Два са основните проблеми – студова уртикария, която е 4 вида, и дерматити, които са свързани с прекомерното изсушаване на кожата и нейното дразнене, посочват специалистите от УМБАЛ „Свети Георги” в Пловдив.

По принцип зимата не е най-благоприятният сезон за кожата. Освен че се изсушава, тя се дразни от грубите тъкани – например вълнените пуловери.

Косата, която е под шапка, също изпитва проблеми. Но най-вече страдат ръцете, особено ако не носим ръкавици и са изложени на студа. При по-голяма чувствителност към студ те обикновено са зачервени, кожата става грапава и сърби.

Обикновената студова уртикария е най-често срещана. Самите пациенти знаят, че дори ако вземат студена бутилка кока-кола от хладилника, веднага на мястото, където са я пипнали, се получава оток на дланите, появява се и силен сърбеж, който изчезва в рамките на 15 минути до половин час. Това е класическата студова уртикария. Тя не създава много проблеми, но все пак пациентите трябва да се погрижат непрекъснато да са на топло, да не излизат рязко на студ и това ограничава качеството на живот.

Вторият вид уртикария се дължи вече на промени в кръвта. Става въпрос пак за студова уртикария, но тя е заради увеличено количество криоглобулини и криофибриноген. Това е вторична уртикария, която изисква определено лечение.

Следващият вид студова уртикария се нарича рефлекторна и засяга хората, които рязко излизат от топло на студено, например от сауната в снега. Силното охлаждане на тялото води до поява на уртикариален обрив, който изчезва в рамките само на 15 минути, уточняват специалистите

Фамилната студова уртикария е най-трудната и сложна за лечение. При нея има наследствено предразположение. Тя е в групата на т. нар. автоинфламаторни заболявания и може да бъде свързана с много други симптоми като повишена температура, ставни болки, очно засягане.

Става въпрос за нова категория системни възпалителни заболявания, различни от инфекциозните, автоимунните, алергичните и имунодефицитните. Лечението в повечето случаи е с биологични препарати.

Измръзванията и изгарянията на кожата са много чест и сериозен проблем през зимата. Обикновено те са свързани с любителите на зимните спортове и със силното слънце, тъй като снегът отразява слънчевите лъчи толкова, колкото и пясъкът от плажа. Слънцето може да предизвика тежки изгаряния при хора, които непредпазливо са отишли в планината, без да са нанесли фотозащитни средства. Устните също реагират на студа. Добре е през зимата всеки скиор или любител на планините винаги да използва бариерен крем за устни, защото иначе те се напукват и възпаляват.
От студа най-често страдат хора, които по принцип имат някакво заболяване, например склеродермия, болест на Рейно, диабет или заболявания на щитовидната жлеза.

Кожата на тези пациенти изсъхва много силно, появява се сърбеж и тогава трябва наистина да се предприеме добро лечение с овлажняващи и с омазняващи средства, които поне два пъти на ден да бъдат нанасяни върху застрашените участъци на тялото. Най-често това е кожата на подбедриците, но в доста от случаите има сърбеж и по гърба.

Много внимателно трябва да изберем две неща – какво измивно средство да ползваме и с какъв продукт да се мажем след къпане, посочват дерматолозите. Съветът е винаги да се мием с олио за баня, особено при суха кожа. Никога душгел или шампоан. След къпане трябва да се направи бързо подсушаване за около 3 минути, но само с потупване, без да се трие кожата, защото тогава тя се раздразва повече. В рамките на тези 3 минути се нанася и т. нар. релипидиращ и хидратиращ крем, който гарантира добро състояние на кожата.
Марица

Твоят коментар

Сподели новината

Be the first to comment on "Настъпва времето на студовите алергии, вземете мерки"

Какво мислите?