img

Какви дентални услуги покрива Здравната каса през 2018 г.?

/
/
/

Моля да уточните какво покрива през 2018 г. Здравната каса по отношение на денталните услуги? На колко пломби имам право и трябва ли да доплащам нещо?

Лиляна Алексова, гр. Пловдив

Като здравноосигурен пациент над 18-годишна възраст имате право на следния пакет първична дентална помощ за 2018 г.:

– обстоен преглед със снемане на зъбен статус веднъж за съответната година, за който трябва да доплатите 1.80 лв.;

– до три лечебни дейности, които могат да бъдат:

обтурация с амалгама или химичен композит, за която трябва да доплатите 4.00 лв.;

екстракция на постоянен зъб с анестезия, за която трябва да доплатите 4.00 лв.

Може да бъде ползвана и специализирана хирургична извънболнична дентална помощ за хора над 18-годишна възраст, частично заплащана от НЗОК:

специализиран обстоен преглед, при който пациентът доплаща 1,80 лв.;

инцизия в съединителнотъканни ложи с анестезия – доплаща се 7,50 лв.;

екстракция на дълбоко фрактуриран или дълбоко разрушен зъб с включена анестезия – доплаща се 13,50 лв.;

контролен преглед след някоя от горните две дейности, за който се доплаща 0.80 лв. от пациента.

Здравноосигуреният заплаща и потребителска такса, в случая – 2.90 лв., за всяко посещение при лекаря по дентална медицина, освен ако не е освободен от нея (съгласно чл.37 от Закона за здравното осигуряване).

Изпълнителят на дентална помощ има право на пряко заплащане или доплащане от здравноосигурения за дентално лечение, което е извън обхвата на полагащия се пакет и обем дейности по линия на НЗОК, или когато пациентът изрично предпочете методики или материали, невключени в посочения пакет.

Националният рамков договор за денталните дейности за 2018 г. между Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) и Българския зъболекарски съюз (БЗС) е публикуван на сайта на НЗОК.
zdrave.to

Твоят коментар

Leave a Comment

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Ko4.bg във Facebook
error: Кражбата на материали от КОЧ е забранена!