Новините на фокус
Home » БЪЛГАРИЯ » В Рупите археолози откриха находка с огромна стойност в световен мащаб
находка с огромна стойност в Рупите

В Рупите археолози откриха находка с огромна стойност в световен мащаб

Рупите е една от най-живописните местности в България и в последните години привлича все повече туристи, припомня ko4.

Тайнствената местност, където е погребана и петричката пророчица Ванга, привлича и археолози най-вече с античния град Хераклея Синтика, за чието съществуване първа заговаря именно леля Ванга. Последната находка на изследователите обаче ги накара да затаят дъх. При поредната серия разкопки беше открита древна каменна плоча с внушителното тегло от 1200 килограма, съобщиха от пресцентъра на община Петрич.

Още по-изумителен обаче е надписът върху нея. Епиграфът Николай Шаранков разкри, че става дума за истинска криминална история, която обаче е разказана в стихотворна форма.

ДИРЕКТОРЪТ НА НАЦИОНАЛНИЯ АРХЕОЛОГИЧЕСКИ ИНСТИТУТ С МУЗЕЙ КЪМ БАН ДОЦ. Д-Р ЛЮДМИЛ ВАГАЛИНСКИ УТОЧНИ, ЧЕ ПЛОЧАТА ИМА ИЗКЛЮЧИТЕЛНА НАУЧНА СТОЙНОСТ, ЗАЩОТО ТАКИВА НАХОДКИ СА УНИКАЛНА РЯДКОСТ В СВЕТОВЕН МАЩАБ.

Археологическите дейности за спасяването и опазването на историческия паметник са продължили около 4 месеца.

Историята, която е пресъздадена върху камъка всъщност е житейският път на мъжа, който е бил погребан под нея. Ясно личи и надпис „Убит е Касандър“. Експертите са на мнение, че плочата е от II век след Христа. Директорът на Историческия музей в Петрич Сотир Иванов обяви, че ценният артефакт ще бъде изложен за широката публика на терена на археологическите разкопки в Хераклея Синтика.

находка с огромна стойност в Рупите

Наскоро в местността беше открита и мраморна статуя, пише topvesti.bg.

Тя е от I- II в. и вероятно е на благодетеля на града Тиберий Клавдий Бакхий, живял около стотната година.

Изработката е изключително качествена, поясняват археолозите. Като стилов анализ най-общо може да се каже, че датира от I-II в., обясни ръководителят на обекта доц. Людмил Вагалински, директор на Националния археологически институт с музей при БАН.

Статуята е намерена без главата, която може да се е отчупила при някои от катаклизмите, сполетели Хераклея синтика, смятат археолозите. „Възможно е, тя да се е отчупила при нападението на града от III в. или при силното земетресение, сполетяло града през IV в.“, обясни още доц. Вагалински. Той обаче изрази надежда, че тя ще бъде открита.

Близо до статуята е разкрит и надпис, в който се споменава името на известен жител на древния град.

Източник: izumitelno

Твоят коментар

About Ивана Александрова

Какво мислите?