„От началото на годината случаите на менингококова инфекция са 8. Обикновено имаме по 3-4-5, имали сме години с 15. Но рядко надвишава бройката 10 – имам предвид тези тежки изискващи интензивно лечение случаи.“
Това обясни в ефира на bTV доц. Ангел Кунчев, главен държавен здравен инспектор.
Заболеваемостта в България е между 0,1 и 0,2 на 100 000, което е много ниско, допълни той.
„Има много интересно изследване на американската армия, че за да се създават условия за менингококова инфекция в един колектив – казарма, в стаята трябва да има 20-25 легла и разстоянието между тях да е по-малко от 60 см.
Тогава е близкият контакт, както и ползването на общи прибори и т.н. Тогава може да се предаде и то не е никак лесно“, каза още доц. Кунчев.
Безпрецедентен случай
„За 42-годишната си практика нямам случай на предадена инфекция от тежко болен на контактно лице“, допълни главният държавен здравен инспектор.
Обикновено ранните пролетни месеци са времето, през което инфекцията може да се развие по този начин.
„Менингококовата инфекция е малко по-особено заболяване. Всяка година предизвиква такива доста драматични ситуации и страхове, което е обяснимо, когато загубим живот. Когато е на малко дете, всички са емоционално възбудени. Нормално е да реагира така обществото“, коментира доц. Ангел Кунчев.
„Говорим за 10-12 случая на 7 милиона население, което е откровено казано под 0,2 на 100 000. Има доста други заболявания, ако щете вземете обикновения грип, варицелата, морбили, които представляват доста по-сериозен риск и биха засегнали и довели до тежко протичане при много повече деца.
Той добави, че грипът вече си отива, но алармира за друга опасност.
„До месец ще тръгнат инфекциите от кърлежи и комари. Трябва да се пръска“, отбеляза доцентът.
Be the first to comment on "Доц. Кунчев за менингококова зараза: За 42 години не съм виждал такова нещо!"