Не само абитуриентите, ами и цялата рода трябва да си носи по едно чадърче за всеки случай. А младите дами да помислят и за някаква наметка, защото ще стане хладничко.
С такъв колоритен анонс започна днешната си прогноза проф. Георги Рачев пред bTV.
Днес ще вали почти над цяла България. Ще има мълнии, светкавици, гръмотевици. Порои на отделни места. Това е положението, заяви климатологът.
Причината за променливото време е мощен антициклон над Западна Европа, който носи гореща вълна към страни като Великобритания, Франция и Германия. Докато там температурите ще достигат и над 30 градуса, над България ще прониква по-хладен въздух.
Очакват се интензивни валежи, особено в Северна и Западна България. На места са възможни поройни дъждове и гръмотевични бури, а почвите вече са силно наситени с влага. Според експерти това е добра новина за земеделието и реколтата през годината.
Неустойчиво време до неделя. От понеделник времето ще бъде много хубаво. В сряда и четвъртък температурите могат да минат и над 30 градуса.
В София съществени валежи. Онзи ден в “Люлин” валя проливно, а в “Слатина” грееше слънце.
От неделя ще има малко по-малко валежи и много повече слънце. От вторник до четвъртък температурите ще бъдат тотално летни. После пак ще има колебания във времето.

В Пловдив също е топло, за радост на дамите, но и на моменти има хладни дни.

По морето ще е топло, ще има южен вятър, след което настъпват едни нормални, за началото на юни, дни – с много повече слънце и тук там дъжд в следобедните часове.
Температурата на морската вода остава сравнително ниска – около 15 градуса, което засега не създава условия за активен плажен сезон.

Във Варна ще е даже малко по-топло. Достатъчно преваля, идва малко по-сухо време.

В Плевен ще има превалявания, но от неделя и понеделник малко по-стабилно време, с доста високи температури.

Във Видин са рекордьори по градуси – топло време. 3-4 дни ще са без съществени валежи и с много слънце.


Be the first to comment on "Проф. Рачев предупреди абитуриентите: Идват порои, мълнии и гръмотевици!"