Уменията при първа помощ са необходими за всички. Но ако нямате достатъчно познания за това как да помогнете на пострадалия, може дори да го направите още по-зле.
Екипа на “КОЧ” се натъкна на списък с най-честите грешки, които хората правят, когато оказват първа помощ.
Преди всичко:
- Уверете се, че не сте в опасност. Проверете пулса на лицето, дишането и размера на зениците на светло и тъмно, тъй като те трябва да станат по-малки, когато е светло.Внимание! Ако отсъстват признаци на живот, направете незабавно кардиопулмонална реанимация.
10. В случай на тежко кървене:
Основната грешка е незабавното прилагане на турникет.
Първото нещо, което трябва да направите, е да спрете кървенето. Ето защо трябва да стегнете артерията, която е най-близо до раната. След това трябва да приложите стегната превръзка, като използвате стерилни тампони или, ако раната е много дълбока, запълнете я с кърпички и фиксирайте тампон с превръзка.
Турникет трябва да се прилага само в случай на спешност. Прилага се върху кожата над раната и възможно най-близо до раната.
Важно: Турникетът трябва да се разхлабва за 10-15 минути на всеки час и не забравяйте да натискате артерията. След това турникетът трябва да бъде затегнат отново, но не повече от 30 минути.
9. В случай на кървене от носа:
Основната грешка: накланяне на главата назад.
Накарайте лицето да седне, да наклони главата си малко напред, за да позволи кръвообращение, и натиснете меката част на носа с пръсти за не повече от 10 минути. Лицето трябва да изпусне цялата кръв, за да не предизвика повръщане.
Важно: Не запушвайте носа с памучни тампони. Това е необходимо само ако кървенето не спре за 15 минути. Незабавно се обадете на лекар в този случай.
8. В случай на хипотермия:
Основните грешки: триене със сняг, масло или вазелин, което води до бързо нарастване на телесната температура.
Преди всичко, човек трябва да бъде поставен в топла стая и студените части на тялото трябва да бъдат покрити. Уверете се, че лицето носи сухи дрехи и го увивате с топли одеяла. Нещо повече, важно е да се снабди със сладки напитки и топла храна.
Важно: Не забравяйте никога да не лекувате човек, който употребява алкохол. Алкохолът разширява кръвоносните съдове и това води до загуба на топлина.
7. В случай на сърдечен арест:
Основната грешка е да изпълните същите действия за хора от различни възрасти.
Непряк сърдечен масаж за възрастни се извършва с две ръце: основата на дланта върху гърдите и палецът на ръката трябва да е обърнат към брадичката или краката на човека. Същите действия, но с цялата длан, трябва да се извършват за тийнейджъри. И накрая, за да направите непряк сърдечен масаж за бебе, трябва да натиснете с два пръста.
Важно: Можете да извършвате непряк сърдечен масаж само когато лицето е поставено на права и здрава повърхност.
6. В случай на изгаряне:
Основната грешка: премахване на дрехите и пукане на мехурчетата.
Ако има леко изгаряне без значително увреждане на тъканите, важно е кожата да се изплакне с вода в продължение на 20 минути. Нанесете стерилна превръзка и поставете лед или нещо студено на върха. Когато всичко свърши, трябва да се обадите на лекар.
Важно: Ако изгарянето е тежко, дайте му малко сол или минерална вода.
5. Обструкция на дихателните пътища:
Основната грешка е да се опиташ да използваш маневрата на Heimlich, докато спасяваш човек в безсъзнание.
Ако лицето се задуши или припадне, сложете го по гръб и седнете на бедрата му. След това сложете ръцете си на ребрената дъга и натиснете надолу. След това поставете човека от едната страна и отстранете чуждия обект от устата му с пръсти, покрити с кърпа.
Важно: Ако използвате маневрата на Heimlich за бременна жена, трябва да натиснете малко над гръдната клетка.
4. В случай на разместване:
Основната грешка е да се опиташ да върнеш обратно.
Ние можем да разберем вида на разместването само с помощта на рентгенови процедури. Ето защо единственото нещо, което можем да направим, е да не позволим на човека да мести увредената част от тялото. Не я огъвайте и не извивайте. Можете да използвате плоски и тесни предмети, за да свържете повредената част и най-близките стави, така че да ги имобилизирате. Превръзките трябва да се използват, за да се фиксира надлъжна част, с изключение на увредената част. Ако няма подходящи предмети, ръката трябва да бъде закрепена към тялото и кракът трябва да бъде притиснат и затегнат към другия крак.
Важно: Не прилагайте превръзки твърде плътно. Циркулацията трябва да остане нормална.
3. В случай на отравяне:
Основната грешка: липса на вода.
За да се измие стомаха, човек трябва да изпие 10-20 чаши чиста вода. И след 1,5-2 чаши, водата трябва да се изплюе. За да предизвикате повръщане, натиснете основата на езика с два пръста. Процедурата може да се повтори няколко пъти, преди водата да стане ясна.
Важно: Не прибягвайте към стомашна промивка, ако човек е в безсъзнание.
2. В случай на ухапване от змия:
Основната грешка: изсмукване на отровата.
Първо, поставете човека надолу, за да не позволите на отровата да се разпространи бързо.Имобилизирайте крайника: ако крака е ранен, закрепете го към другия крак, ако е ръката, я притиснете до тялото. Ако лицето е в безсъзнание, извършете кардиопулмонална реанимация.
Важно: Турникетът е безполезен в този случай, тъй като той не предотвратява разпространението на отрова. Той също може да причини некроза.
1. В случай на болка в долната част на корема:
Основната грешка е приемането на болкоуспокояващи или антиспазматични средства.
Често се препоръчва да приемате болкоуспокояващи, за да намалите болката в долната част на корема. Но лекарите са против това, защото ако премахнем чувството на болка, можем да пропуснем признаците на фатално опасни заболявания като остър апендицит, обструкция на червата или перфорирана язва.
Важно: Ако усетите остра болка в корема, незабавно се свържете с лекар.
Be the first to comment on "Трябва да го знаете! Ето как да окажем първа помощ при инфарктни ситуации (СНИМКИ)"