Горещи новини

Какво трябва да знаем за изграждането на водоснабдителна система?

Какво трябва да знаем за изграждането на водоснабдителна система?

За прокарването на водоснабдителна система в частния дом, не са необходими специализирани умения и много собственици решават самостоятелно да си я изградят. Съвременните производители максимално са опростили процеса по тръбните съединения, улеснявайки монтажните дейности.

Какво все пак е важно да знаем, какви са изискванията по закон? Споделят от онлайн магазин BMAG.

Какво представлява водоснабдителната система и нейните функции?

Това е комбинация от различни водопроводни инсталации, тръби и кранове, осигуряващи не само свързването, но и водоснабдяването за битови и промишлени нужди. Източникът на водата се нарича водоизточник. За обслужване нуждите на цяла къща е необходимо изграждане на инсталация за топла и студена вода. Всичко протича в няколко етапа: проект на схема, закупуване на необходимите части и материали, монтажна дейност.

Предназначението на водоснабдителната система е разпределение и доставка на топла или студена вода до необходимите точки за това. Тя трябва да позволява използване на две или повече чешми едновременно, както и достъп на уредите, изискващи наливане на студена или топла вода.

BMAGКак се прави проект за водоснабдяване и канализация?

За техническото проектиране на цялата инсталация се изисква събиране на първоначална информация за обекта: общ план на комуникациите, геоложки характеристики, технически условия. На база тези данни се изготвя техническо задание и проект. Това ще помогне за изчисляване на общото потребление и приблизителната сметка, нужното водно налягане, количеството на отпадните води, както и нужните материали и оборудване.

Необходимо е първоначалното определяне на водоизточника: централно водоподаване, кладенец, сондаж. Възможно е в проекта да се добави и резервно водоподаване от кладенец, при авария и временно спиране на централния водоизточник. При липса на обществена канализация се проектира септична яма, която трябва да е на разстояние поне 30 метра от кладенеца или сондажа. Начертава се план на водопровода и канала до точката на влизане в сградата. Прави се схема и на вътрешното тръбно разположение и се посочват дължините и диаметрите, както и точките на монтаж.

При избора на материали се вземат предвид работните условия, натоварването и ценовата граница, според бюджета.

Какви са законовите регламенти и правила за изграждане на водоснабдителна система?

Съществуват някои важни регламенти за проектиране и създаване на водоснабдителни системи в наредба №2 от 22 март 2005 г.:

  • чл. 8 – не предвижда разрешение за изграждане на водоснабдителни системи преди цялостното проучване и анализиране качеството на водите от съответните водоизточници;
  • чл. 10 – не се допуска обратно засмукване на водата, както и нейното застояване в тръбните инсталации;
  • чл. 11. в случай че изграждането на водоснабдителна система е в силно сеизмичен район, чийто коефициент е КС > 0,15, непременно се предвиждат минимум два независими помежду си водоизточника.

Какви тръби се използват?

Въпреки че са остарели вече, все още чугунените и стоманени тръби намират приложение при изграждането на водоснабдителните системи. Те са здрави и издръжливи, но са тежки и трудни за сглобяване. Стоманените се срещат по-често, поради техните големи предимства: дълготрайност, якост, надеждност, сила. Усилените пластмасови тръби са по-нова технология. Състоят се от два слоя пластмаса и тънък слой метал. Те са гъвкави и позволяват монтаж на муфи и колена, чрез гайка.

Полипропиленовите тръби са най-често предпочитаните при изграждане и реновиране на централизирани или локални тръбни инсталации. Свързването им с необходимите елементи се извършва чрез лепене. Не ръждясват и са много дълготрайни.

Твоят коментар

Сподели новината

Be the first to comment on "Какво трябва да знаем за изграждането на водоснабдителна система?"

Какво мислите?