Home » KO4 STORY » Тайната падна! Ето кои родни звезди са прототипи на героите от култовия „Оркестър без име“
Тайната падна! Ето кои родни звезди са прототипи на героите от култовия "Оркестър без име"

Тайната падна! Ето кои родни звезди са прототипи на героите от култовия „Оркестър без име“

Всички сме гледали култовия български филм “ Оркестър без име „, но едва ли подозирате, че събитията, описани в лентата, се базират на реални такива! При това главните герои са добре познати на родната публика, само че едва ли би ви хрумнало да ги свържете на сцената.

В култовата лента по сценарий на Станислав Стратиев, която по традиция „залепва“ българските зрители за екрана по Коледа и Нова година, е залегнала част от историята на студентския оркестър „Тонус“ и поспециално – събитията от едно горещо лято на „Каваците“. Солисти на „Тонус“ преди 48 години са настоящите естрадни звезди Мая Нешкова и Здравко Желязков от „Ритон“, пише „България Днес„.

Мая Нешкова

За официален ръководител на бандата се водел композиторът Любен Цветков от Оряхово, но реално я ръководел маестро Валентин Пензов – дългогодишният директор на фестивала „Пирин фолк“ в Сандански.

Пензов и до днес няма обяснение как Стратиев е научил за патилата им през 1975-а, когато „Тонус“ заминават за „Каваците“ и там се разиграва едно към едно всичко, познато ни от „Оркестър без име“.

За сефте Мая Нешкова излиза на сцената още като ученичка, в черна престилка и бели чорапки.

„Беше солистка на четирима, дрънкащи фалшиво на китари музиканти“, шегуват се свидетели на дебюта на Нешкова. Момчетата от оркестъра обаче си я харесват и я взимат. Бъдещият „ритонец“ става част от групата вече като студент в Консерваторията. Мая, Здравко и музикантите от „Тонус“ обират овациите на публиката и журито в столичния Младежки дом „Лиляна Димитрова“, където се провежда градският преглед за участие в култовия някога фестивал „Ален мак“ – Благоевград. След страхотното им представяне ги канят да пеят на „Предела“.

Здравко и Катя Ритон

 

На самия „Ален мак“ обаче младежите от „Тонус“ цъфват… пияни. Направили главата случайно – след посещение при работниците в едно шивашко предприятие в Благоевград, където началникът на цеха извадил да ги почерпи с 2 бутилки отлежал коняк „Преслав“.

„Участието ни после беше пълен провал, който, за щастие, завърши с бурни аплодисменти!“, спомня си Валентин Пензов за онзи хем позорен, хем славен момент от историята на „оркестъра с име“ По-нататък реалните събития повтарят до наймалките подробности сюжета на филма.

Повява се известният композитор Светозар Русинов – Бате Заро, чийто авторитет е условие за участия. Маестрото казва на Пензов, че бил уредил „Тонус“ да пеят на „Каваците“, но без солистите си и духовата секция. Композиторът изтеглил „късата клечка“ – да обясни на музикантите и певците, че морето им се отлага, защото солист на „Тонус“ ще бъде Русинов. Мая не го направила на въпрос, но Здравко се ядосал не на шега. „Айде бе, копелета – уж сме заедно, пък тръгвате без нас, да му се не видяло!“, изцепил се той. Накрая все пак се примирил със ситуацията и двамата с Мая останали в София.

Прототип на Рени, възпяваща „любовта, морето и още нещо“, е една засукана млада мацка – Камелия Войводова. Тя нямала нищо против да се черпи на масата на началника и да му гостува в бунгалото. Но докато всички реални солисти на „Тонус“ стават звезди, животът на съблазнителната красавица завършва трагично. Камелия-Рени се омъжва за поляк, а по-късно издъхва от СПИН.

 

„Не беше само хубава, а и пееше. Джазът й вървеше. Като човек беше много отворена и купонджийка. Разби бая сърца, но пък как трагично си отиде!“, вайка се и досега Валентин Пензов.

Източник: За жената

Твоят коментар

About Цветан Славчев

Какво мислите?